مدرسه زبان

چگونه مهارت های کلامی خود را تقویت کنیم؟

چه کنیم که بتوانیم بدون فکر کردن، به انگلیسی صحبت کنیم و به قول خودمان تپق نزنیم... در اینجا می خواهم چند راه کار ارائه دهم که برای چندین میلیون نفر در دنیا مفید بوده است. گمان می کنم که برای شما هم مفید واقع شود. از مورد یک تا شانزده را کامل بخوانید. مطمئن هستم که پس از خواندن این مطلب تغییر خواهید کرد:

1) اولا که انتظار نداشته باشید در مدت زمان کوتاهی تکلم در زبان انگلیسی را مانند یک آمریکایی یا انگلیسی مادرزاد یاد بگیرید چون که روند یادگیری زبان مادری و زبان دوم کاملا متفاوت است.

2) چه عجله ای است؟؟؟ خیالتان را راحت کنم...چیزی به نام دوره ی فشرده ی مکالمه نمی تواند شما را راه بیاندازد...این دوره ها خیلی مفید هستند اما به اندازه ی خودش از آن دوره توقع داشته باشید.

3) یک ماه است که شروع به یادگیری انگلیسی کرده اید؟ پس از به اندازه ی یک نوزاد یک ماهه، انگلیسی می دانید...شش ماه است که شروع به یادگیری انگلیسی کرده اید؟ پس از به اندازه ی یک نوزاد شش ماهه، انگلیسی می دانید...سه سال است که شروع به یادگیری انگلیسی کرده اید؟ پس به اندازه ی یک کودک سه ساله، انگلیسی می دانید...مقصودم این است که نه عجله کنید و نه خیلی زود نا امید شوید...تکلم روان و بدون تپق در انگلیسی نیاز به تلاش و زمان دارد.

4) مطلب زیاد بخوانید - یعنی این که هر مطلبی به انگلیسی دور و برتان است را بردارید و مانند یک کرم کتاب آن را بجوید.

5) نمونه ی انگلیسی هر کتابی را که به زبان فارسی ترجمه شده را سعی کنید گیر بیاورید و به قصد کشت کتک بزنید. یعنی این که زیر لغات جدید آن خط بکشید و بعدا در دیکشنری معنی آن لغات را بیابید و سعی کنید دائما آن لغات را با خود تکرار کنید و در ذهن تان با آن ها جمله بسازید.

6) خواندن روان رمز موفقیت در تکلم روان است...پس تا آن جا که می شود مطلب به انگلیسی بخوانید. هر چقدر بتوانید روان تر بخوانید می توانید روان تر صحبت کنید.

7) سعی کنید یک مطلب جالب و پر از اصطلاحات خفن (معیار اصطلاح خفن این است که خود شما از خواندن آن لذت ببرید) پیدا کنید و آن را حفظ کنید...باورتان نمی شود که چگونه به صورت ناخودآگاه پس از مدتی به صورت خودکار شروع به استفاده از همان اصطلاحات و ترکیباتی می کنید که زمانی به نظرتان سخت می آمدند...اگر کل مطلب را هم متوجه نمی شدید ایرادی ندارد مته به خشخاش نگذارید اما مطمئن شوید که قبل از حفظ کردن آن مطلب تلفظ های لغات آن را به درستی می دانید و ادا می کنید.

8) کلاس های مباحثه ی آزاد در هر موسسه و آموزشگاهی برگزار می شوند...از منشی موسسه ی خود بخواهید که شماره تلفن همراه تان را یادداشت کند و به محض این که اولین جلسه ی مباحثه ی آزاد تشکیل شد به شما خبر بدهد...اگر لازم شد برای رزرو صندلی جلوتر مبلغی پرداخت کنید شک نکنید...ارزش این کلاس ها خیلی خیلی خیلی بیشتر از هر میزان مبلغ است...کلاس های آموزش انگلیسی موسسه سام، شما را به تمام اهداف تان می رساند پس شروع کنید.

9) تا به حال آرشیو موسیقی ایرانی تان در کامپیوترتان کاملا به روز و خوب بوده؟ از این که آرشیو به این باحالی دارید به خود افتخار می کنید؟؟؟ خوب اشتباه می کنید...چون که لازمه ی داشتن قدرت تکلم انگلیسی روان، افزایش میزان دریافت سیگنال های صوتی نا آشنا در مغز است...برای شما زبان آموز ایرانی سیگنال صوتی ناآشنا همان موسیقی ها به زبان انگلیسی است...خدا را شکر که نیازی نیست مبلغ هنگفتی بابت تهیه ی به روز ترین آلبوم های معروف دنیا بپردازیم...پس استفاده کنید!!! تا می توانید موسیقی ایرانی گوش نکنید و تا می توانید شروع به گوش کردن موسیقی های انگلیسی کنید...از نتیجه ی این کارتان متعجب می شوید...بعد هم می توانید با یک جستجوی ساده در گوگل متن های آن موسیقی ها را بیابید و راحت تر آن ها را متوجه شوید...این روش هم به نفع قدرت شنیداری شماست و هم به نفع قدرت تکلم شما

10) این مورد خیلی عجیب و غریب است اما مهم نیست که دیگران در باره ی شما چه فکر می کنند کار خودتان را بکنید. رو به روی آینه بیاستید و همان مطلبی را که قبلا حفظ کرده اید را در آینه برای خودتان بازگو کنید...همین که در آینه به چشمان خودتان خیره می شوید شروع به فراموش کردن مطالب می کنید وای به حال این که شخصی را برای اولین بار ببنید و بخواهید از صفر برایش مطلبی را به انگلیسی بپرورانید...لازمه ی تکلم روان این است که اول ذهن شما با خود شما کنار بیاید که "خیلی خوب تو هم بلدی به انگلیسی سخن بگویی پس نیازی نیست مضظرب شوی"...به محض این که ذهن شما با خود جدیدتان (خود جدید یعنی شمایی که به تازگی به زبان بیگانه ای سخن می گویید) کنار بیاید، یعنی بفهمد که می تواند به انگلیسی هم فکر کند و هم سخن بگوید، هیچ مانعی برای تکلم روان در انگلیسی نخواهید داشت...از آینه شروع کنید...حفظ کنید و در آینه در چشمان خودتان خیره شوید و بگویید...معجزه می شود معجزه!!!

11) سعی کنید برای خودتان به انگلیسی سخنرانی کنید...خدا را شکر برای تنها چیزی که پول دریافت نمی شود قدرت تخیل است. خوب شما در تخیل تان به هر جایی می روید و با هر شخصی سخن می گویید...این بار فکر کنید که عده ای جلوی شما نشسته اند و شما درباره ی مثلا راه های کم کردن آلودگی هوای تهران می خواهید به انگلیسی برای ایشان صحبت کنید...آن جاست که می فهمید این کار چقدر سخت است اما به تمرین، سختی این کار برای شما تبدیل به نوعی تفریح می شود

12) فیلم ها و سریال های انگلیسی را با زیرنویس تماشا کنید و یک دفترچه یادداشت همیشه کنارتان باشد تا مطالب خفنی که می شنوید را در آن یادداشت کنید (پیش تر گفتم که معیار مطلب خفن چیست)

13) همیشه یک کتاب داستان انگلیسی در کیفتان باشد و هر وقتی که در خیابان، پارک، مترو، اتوبوس و غیره بی کار شدید سریعا آن را به همراه یک ماژیک هایلایت و مدادنوکی دربیاورید و مشغول شوید...اگر نتوانستید و یا دیدید که راننده تاکسی یا فردی که کنارتان ایستاده تمایل دارد که با حرف های بی خودش وقت گران بهای شما را بگیرد سریعا هندزفری گوشی تان را به آن وصل کنید و آهنگ انگلیسی گوش کنید.

14) شبی حد اقل یک صفحه کتاب داستان بخوانید - می دانید من خودم چه کار می کنم؟ چند کتاب دارم...کتاب داخل کیف...کتاب صبح...کتاب شب...کتاب اوقات فراغت...کتاب سرکار...و این هفت هشت کتاب را در هر جایی از زندگی من می توانید پیدا کنید پس هیچ وقت ارتباطم با زبان انگلیسی قطع نمی شود...من که انگلیسی را تدریس می کنم از فراموشی این همه مطلب و اصطلاح دائما در هراسم پس تپق زدن شما در تکلم خیلی جای سوال نیست...این روشی که الان به شما گفتم 100% مفید است. اساسا این را یک عادت کنید که هر شب همان طور که نخ دندان می کشید و مسواک می زنید یک صفحه هم به انگلیسی بخوانید...کم کم که این در شما تبدیل به یک عادت شد میزان مطالعه تان را بیشتر کنید...وااااای...ای کاش همین یک مورد را به کار ببندید تا ببینید به کجا می رسید.

15) مطالعه قبل از خواب رمز موفقیت موفق ترین هاست - این تبلیغات انگلیسی در خواب و انگلیسی در 3 ماه همگی کلک پول هستند اینقدر نگران نباشید...راه های کم خرج تر و مفید تر هم وجود دارند...وقتی که مورد شماره 14 را در زندگی تان عملی کنید یعنی قبل از خواب یک مطلب به انگلیسی بخوانید یعنی آخرین مطلبی که ذهن شما قبل از بسته شدن چشمان تان با آن درگیر بوده، آن مطلب انگلیسی است...این یعنی چه؟ یعنی این که پس از مدتی بخشی از ذهن تان حتی وقتی خواب هستید شروع به ایجاد ساختارهای عصبی جدید در زمان خواب و استراحت مغزتان در آن می کند...یعنی این که پس از مدتی شما به من می گویید...شاهد واقعا ازت ممنونم...نمی دونم چجوری، اما تپق زدن هام کمتر شده...

16) تا آنجا که توان جانی و مالی دارید به کلاس های آموزشی زبان بروید، هر جا که شد...رمز موفقیت در زبان انگلیسی تکرار و تلاش مداوم است...اولین شرط آن این است که همواره با حرفه ای های آموزش زبان انگلیسی در ارتباط باشید

ممنون از این که همه ی موارد را خواندید...انتظار نداشته باشید که یک شبه تغییر کنید. من زمان تغییر را پس از دو ماه می دانم. دو ماه صبر کنید و بعد روانی تکلم خود را آزمایش کنید. چگونه آزمایش کنید؟ همین الان در نرم افزار ضبط صدای تلفن همراه یا رایانه تان مطلبی را به انگلیسی از حفظ بازگو کنید. دو ماه بعد هم همان مطلب را مجدد بازگو کنید و ضبط کنید...وقتی این دو فایل صوتی را با یکدیگر مقایسه می کنید متوجه پیشرفت تان خواهید شد

این مطلب در تاریخ دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .